Café / Take away / Kaffebar / Delikatesse / Forlystelsesforretning / Detail /
TIL LEJE
Jacobsens Have bliver et lokalt samlingssted, lige ved Ny Ellebjerg St., der med den kommende Sydhavnsmetro bliver en af Danmarks største infrastrukturelle knudepunkter. Med et lokale her vil du/I være med til at skabe et mødested i byen, der tilbyder unikke produkter og oplevelser for lokale og besøgende.
Det aktuelle lokale er et dejligt hjørnelokale med masser af lys og god eksponering mod gade med mange forbipasserende. Herfra har man har udsigt til både historiske industribygninger (hvor BIGs tegnestue ligger), frodige villaveje, samt kig til den lokale Emmerys Café.
Et sammenhængende byrumsforløb
Lokalet er en del af det overordnede område Jacobsens Have. Jacobsens Have består af i alt 6 lokaler på 91-430 m2, hvor alle er beliggende i stueetagen og sammen skaber et sammenhængende byrumsforløb. Det aktuelle lokale er 162 m2.
I samarbejde med udlejer, har tegnestuen BRIQ lavet et bylivskoncept for Jacobsens Have. Her er fokus på at skabe et nyt lokalt sted, med spændende tilbud og åbne, inviterende facader der vækker de besøgendes og forbipasserendes nysgerrighed.
Mulig brug af lokalerne
Lokalet er oplagt til udadvendte koncepter såsom café, galleri eller butik, men her er mange flere muligheder. Det kunne . være et behandlingslokale, kreativt kontorfællesskab, træningsstudie, frisør eller cykelværksted. Måske har du/I et koncept der passer perfekt ind her?
Her er plads til alt fra kreative workshops eller butikskollektiver, til take-away eller yogastudie – og kreative ildsjæle inviteres nu til at flytte ind, og være med til at skabe et nyt mødested i byen.
Lokalerne
Her er højt til loftet (vejl. 4 m), og store vinduer ud mod gaden, hvorfor lokalerne fremstår som rummelige og lyse. Væggene er som udgangspunkt hvide, og der er mulighed for både træ- og betongulve. Tilpasninger laves efter aftale med udlejer. Der er også mulighed for hjælp til skitsering af indretningsplaner med arkitekter fra BRIQ. Lokalerne ma° gerne deles, såfremt der er en ankerlejer.
Lyder dette som noget for dig/jer? Sa° skriv en mail hvor du fortæller lidt om dit/jeres koncept til info@
Vi glæder os til at høre fra dig/jer.
... vis mindre